Klasika mezi displeji


LCD s neboli Liquid Crystal Displays jsou displeje, které využívají ve své struktuře kapalné krystaly. Právě LCD masově začaly nahrazovat CRT (Cathode Ray Tube). Důvodů bylo hned několik. LCD předehnaly CRT v kvalitě obrazu, pozorovacím úhlu, menších rozměrech a váze a také například ve spotřebě energie.
pozdrav na monitoru

Technologie LCD

LCD jsou postaveny na sendvičové struktuře, ve které jsou navrstveny základní stavební elementy displeje. Každý obrazový prvek (tedy každý pixel) má svůj sendvič.
Základem všeho je světlo, které vychází z prvotní vrstvy směrem k nám. Aby se nám nezobrazil pouze svit, který bychom mohli použít místo baterky, je nutná úprava světla do nejrůznějších jasů a barev.
Podsvětlovací vrstva je zdrojem některých negativ LCD. K tomuto bodu se vrátíme v závěru.
Světlo je modifikováno vrstvami, kterými prochází. Vrstvy filtrují kmitající světlo a těsně před cílem ho i obarví.
Výsledná barva pixelu je dána kombinací třech barev, které jsou v pixelu obsaženy. Říká se jim subpixely a tvoří obrazový prvek. Barvy, které nám namíchají další nejrůznější zbarvení, jsou červená, modrá a zelená. Mimochodem hustota pixelů ovlivňuje ostrost zobrazení. Jednoduše řečeno čím více pixelů na palec, tím lepší rozlišení.
 deformace tv

Hodnocení LCD

LCD je displej, který si našel cestu k nespočetnému množství zákazníků. Ti na něj nedají dopustit kvůli několika významným kladům:
LCDs jsou atraktivní pro svou cenovou dostupnost. Jejich výroba zatím vychází levněji než u konkurenčních OLED displejů.
LCDs dosahují dostatečného jasu.
Kladně je hodnocena jejich barevná stálost a reálnost barev.
Vývoji LCD byly věnovány desítky let. Přesto ještě pořád nejsou dotaženy do dokonalosti. Tady jsou některá negativa:
Zápory jsou ovlivněny potřebným podsvícením. Zobrazuje-li LCD černou, použije na její výrobu (stejně jako na vyobrazení jakékoliv jiné barvy) podsvícení. Tím dojde k tomu, že černá je spíše šedá.
Vlivem podsvícení a nedokonalé černé mají LCDs nižší kontrast. Nižší než OLED displeje.
Zmínit musíme i nižší dobu odezvy, tj. čas potřebný pro přetvoření obrazu.