Strýček Google najde vše. Stačí se jen správně zeptat. I proto je dnes americká společnost Google nezpochybnitelná jednička internetového sektoru. Služby Googlu dnes používá prakticky každý uživatel internetu.
Výjimkou snad mohou být pouze země jako Čína či Rusko, kde jsou silné vládou podporované lokální společnosti, ale to je zase trošku jiný příběh. Ve zbytku světa může dnes Googlu konkurovat opravdu málokdo. Nebylo tomu tak ovšem vždy. Ještě před pár lety byl například ve Spojených státech jeden z nejpoužívanějších vyhledávačů dnes takřka zapomenuté Yahoo.
V USA má stále také nezanedbatelnou pozici Bing od Microsoftu, ale jinak je například český Seznam, který u nás Googlu úspěšně konkuruje, naprostou raritou. Google dnes navíc není pouze vyhledávač, ale také vyvíjí OS Android, prodává své vlastní zařízení, nabízí cloudové služby, maily a á největší reklamní internetovou síť na světě.
To je také důvod, proč se dostal do hledáčku Evropské unie, která může svými regulacemi postavení Googlu v EU ztížit. Jinak je ovšem těžké si představit, že by Google mohlo něco položit. Však uspěl prakticky všude. Krom sociálních sítí…
Sociální síť #1 – Facebook
Na poli sociálních sítí totiž panuje naprosto odlišná, byť opět americká, společnost a tou je Facebook. Tato původně malá síť stvořená pro studenty Hardwardu se rozrostla do nebeských výšin.
Každý den se k Facebooku připojí více než jedna miliarda obyvatel Země, kteří zde sdílí vše od své polohy přes fotky až po životní příběhy. Stejně jako Google naprosto převálcoval Yahoo, tak i po Facebooku zůstala dřív slavná síť MySpace prakticky mrtvá. Díky tomu všemu je taktéž Facebook významným hráčem v internetové reklamě a jeho postavení je opravdu silné. Na rozdíl od Googlu ovšem Facebook čelí mnohem více hrozeb.
Sociálních sítí je na internetu mnoho a některé měly či stále mají ambice konkurovat Facebooku. Tyto hrozby vyřešil Facebook koupením těchto společností jako například v případě Instagramu či WhatsAppu. Dnes je pro Facebook asi největším rivalem síť Snapchat, která je pro mladé dnes atraktivnější než Facebook, na kterém jsou dnes už opravdu všichni. Naopak takový Twitter se stále potácí v dluzích a jeho situace je značně nejistá.
Postavení obou těchto velikánů je dnes velice pevné, ale jak již jsme byli v historii mnohokrát svědky, nic netrvá věčně a panování Facebooku a Googlu na poli internetu může kdykoliv skončit.