Jak funguje pomalé vaření?
Surové potraviny a tekutina jsou umístěny dohromady v pomalé nádobě na vaření. Víko se pak umístí na vrchní část hrnce a zajistí se tak, aby nedošlo k úniku tepla ani páry. Ohřívací prvky ohřívají obsah na stálou teplotu, přičemž tekutina vede teplo ze stěn hrnce na suroviny. Mezi místem vaření a vnějším povrchem sporáku je často mezera, která pomáhá izolovat potraviny a udržovat teplotu vaření s minimálním výdajem energie.
Proč zpomalit vaření jídla?
Na vaření mohou být použity i levnější kusy masa, které by byly jinak tuhé.
Nízká teplota vaření znemožňuje spalování jídla. Za tímto účelem může být sporák ponechán bez dozoru. Velou výhodou je úspora času, ne ve smyslu toho, že je jídlo rychle připravené, ale nemusíte stát dlouhé hodiny u plotny. Vše, co je potřeba, je počáteční příprava.
Při vaření s tímto hrncem se vám nestane, že by se horkem zapařila okna při nedělním vaření obědu. Dochází totiž k eliminaci tepla do okolního prostředí kuchyně. Tato výhoda je potom zvláště užitečná v letních měsících. Co se týče čištění, je pomalý hrnec velmi praktický, jelikož se vám nestane, že by po vaření zůstaly napálené stěny a dno, půjde mytí velmi jednoduše. Nemusíte si lámat hlavu nad přebytečnou mastnotou na hrnci, ta je v tomto případě totiž minimální.
Při nákupu pomalého sporáku se zaměřte na jeho velikost a pro kolik osob průměrně vaříte. Jsou k dispozici pomalé, střední a velké pomalé sporáky. Mnoho pomalých hrnců má keramický vnitřek.
S tímto hrncem si můžete dovolit uvařit recepty, které potřebují několikahodinové vaření. Je jedno, zda se rozhodnete pro vaření polévky nebo guláše. Vařen v hrnci nabízí nejen tyto varianty, více na
Hrnec není těžký a jeho přeprava je tedy pohodlná a nenáročná. Metoda pomalého vaření zaznamenala obrovskou vlnu a recepty s využitím techniky pomalého vaření stále rostou. Je to alternativa zdravé stravy s kombinací tučnějších jídel, která nepotřebují dodávat omastek navíc