Parkour aneb o co jde?

Parkour je disciplína, při které parkourista jinými slovy také traceur překonává pomocí vlastního těla nejrůznější překážky z okolí. Může se jednat nejen o ty přírodní (kameny, skály), ale i o umělé (zábradlí, budovy, zdi…). Cílem je překonat vše bezpečně, plynule a efektivně. Neobejdete se tedy bez dobré fyzičky a odhodlání zdolat na první pohled i nezdolatelné. Ale věřte, jde to! Stačí vytrvat          a nevzdávat se hned při prvním neúspěchu. Výsledky se pak určitě dostaví.
skok ze schodů
·         A jak na to, jak začít?
Nic nejde hned, a tak je nejprve nezbytné pracovat na fyzické zdatnosti a jednodušších tricích. A až poté postupně začít zařazovat do tréninku i složitější akrobatické prvky a salta. Inspiraci můžete hledat jednak u zkušenějších parkouristů, kteří publikují svá videa na You Tube nebo přímo u trenérů parkouru na různých workshopech, kde si nejen pod odborným dohledem vyzkoušíte vše v praxi, ale zároveň se ušetříte i spousty chyb, kterých byste se jinak mohli v začátcích dopustit.

·         Je potřeba speciální vybavení?
Kdepak, parkour si klade za cíl, připravit traceura tak, aby v případě ohrožení byl schopný rychle          a efektivně případnému útočníkovi utéct. A to kdekoli a kdykoli, nepotřebujete tedy kromě pohodlné  a přilnavé sportovní obuvi vůbec nic.
mladík a parkour
·         Kde trénovat a jak často?
Trénovat se dá na mnoha místech: v parcích, v přírodě, ve městě. Prostě všude tam, kde jsou nějaké překážky. Co se týče intenzity, tak platí, že čím častěji, tím lépe. Pokud chcete být v něčem skutečně dobří, tak tomu musíte obětovat čas a v parkouru to platí dvojnásob. Nestačí trénovat jen jednou týdně, musíte být intenzivnější. Krátce, ale zato často je nejefektivnější metoda, jak vidět brzo výsledky. Jestli jste odhodlaní s takovým nasazením do parkouru jít, pak máte opravdu velkou šanci to někam dotáhnout. Tato disciplína totiž není jen o fyzičce, ale především o vytrvalosti.