Svět online – je pro děti přínosem, nebo představuje nutné zlo?

Pokud jste si mysleli, že vaše děti budou mít stejně pestré a pohybem nabité dětství jako vy, není se čemu divit, že jste z dnešní dětské zábavy mírně překvapení. Zatímco děti narozené v 90. letech dostali první telefon nejdříve na druhém stupni základní školy, dnes je zcela běžné, že děti vlastní telefon již při nástupu do první třídy nebo dříve. Není žádnou raritou, když vidíme tříleté děti, jak si hrají na maminčině telefonu, tabletu či notebooku. Je to ale skutečně špatně? Zatímco starší generace si musí na nové technologie zvykat a učit se s nimi, pro děti, které vyrostly na moderních technologiích je to hračka.
Klikání na mobilu
 
To, že děti vlastní telefon již v raném věku má také výhody z hlediska bezpečnostního. Zatímco před dvaceti lety jste museli v případě, kdy dítě nedorazilo domů, čekat a doufat, že se vrátí, nyní mu můžete prostě zavolat. A pokud vám hovor nepřijme, nemusíte obcházet okolí a ptát se sousedů, jestli vaše dítě některý z nich neviděl. Dnešní telefony se dají snadno vysledovat, stačí se tedy podívat, kde se vaše dítě zrovna pohybuje.
 
Samozřejmě všechno má určité meze. Nemůžeme nechat dítě celý den hrát hry. Všechny děti potřebují dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kamarádů a společenské interakce. Proto bychom jim měli zajistit i pohybové aktivity, a to buď v nějakém kroužku, nebo nechat vašeho potomka běhat venku se svými kamarády.
 Chlapec na tabletu
Důvodem, proč děti tráví tolik času na internetu, je ale i to, že stejné chování vidí u svých vrstevníků nebo rodičů. Měli byste jim tedy jít příkladem a sami omezit čas strávený na internetu. Prospěje to nejen vašim dětem, ale i vám. Nejlepší způsob, jak omezit život online, je najít si nějaký koníček, který vás zabaví ve chvílích, kdy byste jinak prohlíželi stránky na Facebooku, Instagramu apod. Uvidíte, že i vám se uleví a začnete svůj život žít konečně naplno.