Osvětlení pracoviště, ať už se jedná o tovární, dílenské, či kancelářské prostory, musí odpovídat platným normám a pravidlům. Především jde o intenzitu světla z hlediska posouzení bezpečnosti práce. Norma pamatuje na optimální hodnotu vyjádřenou v luxech a podle nedávno zjištěných kontrolních měření techniky bezpečnosti práce došlo ve více než polovině náhodně vybraných objektů k porušování bezpečnostních předpisů.
Většinou byla zjištěna intenzita světla ne nižší, ale vyšší, než povoluje norma. Mnohá pracoviště tak doslova oslňují pracovníky v manuálních provozech i v kancelářích intenzitou světla vyšší než 5000 luxů . Lidé jsou náchylnější na bolesti hlavy a očí, jsou více nesoustředění na práci, rychleji se unaví, nepodávají optimální pracovní výkon a doprovází je mnohdy i zažívací problémy. Vina je pak svalována na zaměstnance, kteří si nejsou schopni plnit své pracovní povinnosti, dochází ke zbytečné fluktuaci, čímž se problém nevyřeší.
Ohleduplnost vůči ostatním
V souvislosti s osvětlením kanceláří se lidé často potýkají s nedostatkem soukromí a bezohledností svých kolegů. Na přelomu 80. a 90. let, kdy bylo zvykem obsadit kanceláře ve dvou nebo ve třech lidech, byly umístěny stoly většinou blízko sebe a korekce umělého světla vůči přirozenému dennímu světlu z oken byla snadná, kolegové se většinou snadno shodli, kdy svítit, a kdy ne.
V posledních patnácti letech se však v Česku rozmohl vzor převzatý ze zámoří – obrovské plochy kancelářských prostor zaplněné desítkami lidí v kójích oddělených paravany, bez dostatečného soukromí. Ti, kteří tu sedí u oken, vnímají necitlivě umělé osvětlení jako něco rušivého, naopak ti uprostřed haly jej vyžadují, jinak by na práci neviděli. Většinou se tyto prostory osvětlují centrálním stropním svítidlem typu několika řad zářivkových světel.
Podle statistik zatím stále převládá počet úzkospektrálních zářivek a jen někteří lidé mají štěstí, že mohou pracovat pod plnospektrálním osvětlením. Špatná kvalita osvětlení a především příliš vysoká intenzita světla je dnes jedním ze stresových faktorů, které lidem zbytečně způsobují zdravotní problémy a zkracují život.
Plnospektrální světlo
Na trhu osvětlovací techniky nejde o žádnou novinku, přesto ji lidé považují spíše za zbytečný přežitek, navíc drahý a nedostupný. Pravdou je, že ceny takových žárovek a zářivkových trubic převyšují běžné zdroje, ale markantní rozdíl v kvalitě osvitu poznáte teprve tehdy, kdy se pod takové světlo posadíte a strávíte pod ním svůj pracovní den. Pokuste se svůj život posunout někam dál a využijte této technologie, která je nám ku prospěchu. Princip tohoto osvětlení tkví v tom, že se přibližuje přirozenému spektru slunečního záření a takřka nahrazuje denní světlo. Jaké jsou jeho hlavní přednosti?
Oddaluje únavu, vnímání barev není zkreslené, přispívá k lepší pohodě na pracovišti, eliminuje podzimní a zimní deprese, zklidňuje hyperaktivitu, mírní agresivitu, zlepšuje pracovní výkonnost a přispívá k lepší zrakové ostrosti. Zároveň respektuje biologické hodiny, zejména v dopoledních hodinách nejvyšší pracovní aktivity.