Morus alba pendula – moruše bílá převislá (angl. mulberry) je vyšlechtěný druh původního mohutně rostoucího morušovníku Morus. Tento strom pochází z Číny a ještě dnes ho můžete v některých našich lokalitách vidět, a to v úctyhodných rozměrech, kolem 20 – 25 metrů výška a tomu odpovídající šíře. Dožívá se kolem 100 let, kdy se často, pod tíhou svých větví, rozlomí. Strom se u nás dříve pěstoval, ale v běhu času se na něj nějak pozapomnělo. Kdoví proč.
Morus alba pendula byla vyšlechtěna tak, aby strom nerostl příliš vzhůru a sklizeň dozrálých sladkých plodů smetanově bílé až narůžovělé barvy byla snazší. Celkový habitus stromu se trošku podobá smuteční vrbě.
Čerstvé moruše se poměrně rychle kazí, proto není možné je v tomto stavu dodávat na trh. Takže, chcete-li je alespoň jednou za rok ochutnat, pořiďte si na zahradu některý druh tohoto úžasného ovoce. Zde je třeba podotknout, že kromě bílé barvy existují i kultivary s červenými a také temně fialovými plody, jež se velmi podobají ostružinám, jen plod je poněkud protáhlejší. A zásadní rozdíl je v tom, že moruše nebarví. Chuť tmavých plodů je – na rozdíl od těch sladkých bílých – sladko kyselá, osvěžující. Moruše se velice hodí k sýrům.
Starší stromy bývají morušemi doslova obsypány, takže je ideální je sklidit a využít na marmelády, mošty, vína, anebo je prostě usušit. S dnešními možnostmi sušení ovoce by to neměl být žádný problém. Pak je můžete přidávat do jogurtů, müsli, kaší, smoothies, namíchat do směsi oříšků a podobně, neboť sušená moruše je velice lahodné chuti. Jinak sušené moruše v bio kvalitě je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách.
Organismu prospěšné látky, v moruších obsažené:
- vitamíny, minerály (zejména Fe, Ca, P, K, Mg), cukry, bílkoviny, vláknina
V čínské tradiční medicíně se moruše využívají k léčení únavového syndromu, vysokého tlaku, při chudokrevnosti, mají antioxidační účinky a prospívají močovému ústrojí včetně ledvin; užívají se i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.